Pokud lítáte soukromým tryskáčem nebo aspoň v business class, tak nevíte o co přicházíte!
1) Prostor na nohy
Vždy, když někam cestujeme, tak se těšíme i na samotný let a nejen na cílovou destinaci. Zejména se pak těšíme na vzlet a přistání, při kterém se nám do těla vlévá trocha adrenalinu. Ale pokud člověk neletí zrovna třeba s Emirates nebo nesedí v business třídě, tak po pár minutách letu nadšení opadá – aspoň v mém případě. Po chvíli zkoušení různých poloh, jak ulevit svému dlouhému tělu nevím, jak si pohodlně sednout nebo o co se trochu jinak opřít. Tak to nakonec vzdávám a jediné, co mi zbývá, je sledovat na obrazovce přede mnou čas do cílové destinace, který jakoby se zastavil. Nevím, jestli i dopravní letadla se vyrábějí v Číně, ale podle prostoru na nohy bych řekl, že ano. Při troše štěstí člověk dostane místo do uličky a může využít okamžiků, kdy stewartka zrovna nejezdí sem a tam s občerstvením (i když v mém případě mi zrovna občerstvení na okamžik pomůže zapomenout na nepohodlí 😃 ), a protáhne si nohy. Při větší dávce štěstí se nám podaří při odbavení domluvit místo u exitu, kde se člověk alespoň po stránce prostoru přiblíží business třídě. Jen vždy doufáme, že instrukce pro otevření nouzového východu nebudeme potřebovat…
2) Nepříjemní sousedé
Znáte to, jste mezi prvními v letadle a je to super. Uděláte si pohodlí, začnete si číst nebo poslouchat hudbu a při čekání na zbytek cestujících, doufáte, že by snad třeba sedadlo vedle vás mohlo zůstat prázdné. 😃 S posledními nastupujícímí vyhlížíte, když už by si měl k vám někdo sednout, tak bude „v pohodě“ a vy si budete moct užít klidný let. Občas nám ale naše přání nevyjdou a z našeho pohodlí se rázem stane na pár hodin nezapomenutelný zážitek – a to hned na úvod naší cesty.
Koukám do uličky a vidím, jak přicházející osoba mrkne na volné místo, číslo nad sedačkou a začne si ukládat své věci do uložného prostoru nad hlavou. Game over – musím se uskromnit. Alespoň se nejedná o extra obézní osobu a tedy míra rizika, že se bude roztahovat, je snížena na minimum. Po chvíli mám pocit, že osoba snad něco pašuje a při pasovce musela být pěkne nervózní. Deodorant totiž asi nezná a já si tak zapínám větrák a snažím se ho nasměrovat, aby foukal směrem ode mě. Říkám si ale, že by mohlo být hůř. Takový extra obézní cestující však může mít i výhodu (kromě toho, že nemusí připlácet za extra kila). Člověk totiž může usnout a opřít svou hlavu o jeho velké tělo jako doma o polštář. Jistě to ale může být i horší. Například někdo, kdo celou cestu kolem vás kašle, kýchá, smrká atd. Nebo když za vámi sedí někdo, kdo si hlasitě povídá se svým sousedem a vy chcete konečně spát. Nebo když za vámi sedí dítě a celou cestu kope do vaší sedačky a vrcholem je, že jeho rodič mu neřekne ani slovo. Cestu dokážou znepříjemnit i plačící děti, ale tyto cestující musí člověk chápat a tolerovat.
Na druhou stranu ale musím říct, že již několikrát jsem v letadle seděl i vedle zajímavých a milých lidí, s kterými cesta velmi pěkne utekla.
3) Ztracené zavazdlo
Ztratit zavazadlo při návratu domů může být nemilé, ale většinou to není tak hrozné, jako ztracené zavazadlo cestou na dovolenou. Když člověk přijde o věci, které se dají na místě koupit, ještě to není taková katastrofa, jen je pak otrava řešit reklamaci a dohadovat se s leteckou společností. Pokud člověk cestuje někam za mořem, většinou stačí koupit si u stánku žabky a tričko. Pokud je to však někam do zimy nebo v mém případě se sportovním vybavením, už to může celkem pokazit dovolenou. Mně se to naštěstí zatím nestalo, ale představa, že dorazím například někam do ráje a nemám s sebou své kity nebo své must have věci, je opravdu nepříjemná.
Pokud cestujeme s Terezkou spolu, tak se snažíme aspoň trochu věci při balení nakombinovat do dvou zavazadel takovým způsobem, aby v případě ztráty jednoho z kufrů, jsme měli jeden z nás nějaké základní věci u toho druhého. Cenné věci nebo elektroniku si vždy necháváme u sebe v příručním zavazadlech. Pokud zbyde místo, tak si do příručního zabalíme i nějaké oblečení na převlečení.
Jako zákon schválnosti je, že vám letecká společnost doručí ztracené zavazadlo den před odletem domů. 🙂
4) Jídlo v letadle
Před vámi je ještě několikahodinový let a vy už máte svou svačinu v sobě a čekáte na obsluhu, až začně roznášet jídlo. Pokud nelítáte zrovna s Emirates, tak víte, jak to s kvalitou jídla u průměrných leteckých společností chodí. Jídlo je bez chuti, porce není nic extra a občas se dá i na tom nejobyčejnějším jídle hodně pokazit. Běhěm letu si sice můžete koupit nějakou bagetu nebo sandwich z nabídky společnosti, ale za 8 Eur dostanete suchou bagetu, s ne zrovna čerstvou oblohou. O cenách dalšího občerstvení ani nemluvě.
Při mezipřistání v Mombase (Keňa) ze Zanzibaru domu, jsme se těšili, jak se konečně něčeho nádlabneme. Bohužel na letišti nebylo otevřeno žádné občerstvení a restauraci jsme tam také nenašli – aspoň ne v transferové zoně. Pringles v duty-free shopech to ale vždy jistí! 🙂
5) Zpoždění letu
Představte si, že váš let nabere několikahodinové zpoždění a k tomu se přihodí některá z výše uvedených věcí. Potom už jen přejeme pevné nervy a good luck! A pokud máte let bez přestupu, máte ještě relativně štěstí, protože v takovém případě budete v cílové destinaci jen o chvíli později. Pokud však nějaký přestup máte, může to cestu velice zkomplikovat. Hlavně pokud mezi přestupy nemáte velké časové rozestupy. Cesta do vzdálených destinací se pak může pěkně protáhnout a prodražit.
Při psaní mně napadly další věci, takže se můžete těšit na další část. 😃 Zajímalo by nás, co vy berete jako nejhorší věc při cestování letadlem? Neváhejte nám napsat své zážitky z cest do komentářů.
Přejeme vám všem šťastné cesty a návraty domů.
P & T